Szkoła Podstawowa w Żukowie

W piątkowy (27.10.2017) bardzo wczesny poranek, jeszcze przed wschodem słońca, uczniowie siódmej klasy Szkoły Podstawowej w Żukowie dołączyli do grupy gimnazjalistów (Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich we Włodawie) udających się na wycieczkę do Warszawy.


Główną atrakcją wyjazdu  była wizyta w Sejmie RP. Siódmoklasiści mieli okazję przyjrzeć się obradom Sejmu z bliska. Przebywając  w galerii Sali Posiedzeń Sejmu, wśród zgromadzonych dostrzegli twarze znanych posłów ze wszystkich partii politycznych, którzy właśnie w tym momencie dyskutowali m.in. na temat kształtu polskiej oświaty. Wiele emocji wzbudziły pytania i odpowiedzi padające z mównicy sejmowej, wszak dotyczyły rzeczywistości najbliższej i najbardziej znanej słuchającym.  Następnym punktem na trasie zwiedzania była sala Wszechnicy Sejmowej. W tym miejscu uczniowie zapoznali się z aktualną wystawą, a także wysłuchali wykładu pracownika Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu na temat  historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.


Dzięki uprzejmości p. Stanisława Brzózki z Klubu Parlamentarnego PSL uczestnicy wycieczki obejrzeli tablicę upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Miłym zakończeniem zwiedzania było nieprzypadkowe spotkanie z rzecznikiem Klubu Parlamentarnego PSL – p. Jakubem Stefaniakiem, któremu młodzież mogła zadać nurtujące ją pytania.


Pełni wrażeń uczniowie udali się do kolejnego miejsca bliskiego każdemu Polakowii cieszącego się niesłabnącą popularnością – Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki tej wizycie poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą  powstania warszawskiego i dokumentów potwierdzających jego historię.  Wzruszeni opowieściami przewodnika dostrzegli sens kultywowania pamięci i potrzebę składania hołdu tym, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę.


Wszyscy zgodnie uznali, że tego typu wycieczki są doskonałym sposobem na przyswojenie dużej dawki wiadomości oraz zdobycie różnych umiejętności praktycznych.


Inicjatorkami i organizatorkami wyjazdu były p. Renata Grzegorczyk i p. Małgorzata Żakowska, zaś opiekę sprawowali dodatkowo p. Małgorzata Szadkowska i p. Marcin Wereszczyński.

 

 

Wycieczka do Warszawy, 27.10.2017 r.

 

 

 

Copyright © 2017-2020.
Szkoła Podstawowa w Żukowie