Szkoła Podstawowa w Żukowie

Latanie najszybszym w polskiej armii myśliwcem F-16 to marzenie wielu chłopców, które udaje się spełnić jedynie nielicznym. Udało się to naszemu gościowi - Panu Jarosławowi, który 22 stycznia 2018 r. odwiedził naszą szkołę.


Nasz gość przedstawił młodzieży ścieżkę edukacji, która pozwala na zdobycie zawodu pilota myśliwców. Opowiedział o tym, co dzieje się z organizmem podczas przeciążeń jakie występują podczas lotu myśliwcem, jak podnosić granicę wytrzymałości organizmu w celu wytrzymywania przeciążeń rzędu 9 – 10 g, czym różni się lotnictwo wojskowe od transportowego i cywilnego. Zaprezentował uczniom skafander przeciwprzeciążeniowy – rodzaj odzieży chroniącej pilotów (zwykle samolotów myśliwskich) przed utratą przytomności podczas manewrowania statkiem powietrznym w wyniku działających przeciążeń.

Po dynamicznej i bardzo ciekawej prezentacji Pan Jarosław odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież, np. jaka jest maksymalna prędkość przelotowa F-16 (1000 km/h) lub jak zatankować samolot w czasie lotu. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

 

Copyright © 2017-2018.
Szkoła Podstawowa w Żukowie