Szkoła Podstawowa w Żukowie

Urząd Gminy Włodawa włącza się w akcję organizowaną przez muzeum Kamp Westerbork w Holandii. W marcu przez cały miesiąc w urzędzie gminy oraz podległych placówkach oświatowych i w Bibliotece Publicznej Gminy Włodawa będzie prowadzona zbiórka guzików, które zostaną później wysłane do Holandii. Muzeum Kamp Westerbork chce w ten sposób upamiętnić 1,5 miliona dzieci, które zginęły podczas holokaustu.

 

27 stycznia liceum De Nieuwe Veste w Hardenberg już rozpoczęło zbiórkę. Jej celem jest uzbieranie 1,5 miliona guzików, z których każdy upamiętni jedno dziecko, które zginęło podczas holokaustu. Na taką formę upamiętnienia wpadł holenderski aktor i artysta Jeroen Krabbé. Po zakończonej zbiórce planuje stworzyć symboliczną rzeźbę ze wszystkich guzików. W lipcu będzie można zobaczyć rzeźbę, a także zwiedzić wystawę, w której artysta prezentuje również historię swojej rodziny, która zginęła w holokauście.

 

 

„To budujące, że są dzieci, które wiedzą, o co chodzi. Oto dzieci, które rozumieją i to jest fantastyczne. Dzieci zbierają się, by móc opowiedzieć historię swoich rówieśników, dlatego to najpiękniejszy pomnik” – twierdzi artysta.

Jeroen Krabbé urodził się 5 grudnia 1944 roku w Amsterdamie i sam jest ofiarą wojny w pierwszym pokoleniu. Ponad 80-ciu jego krewnych ze strony matki, w tym ojciec i siostra jego matki (Margreet Reiss), zginęło podczas II wojny światowej. Jego dziadek Abraham Reiss został zagazowany w Sobiborze w lipcu 1943r. Krabbé namalował dziewięć monumentalnych obrazów o swoim dziadku, a także stworzył dwa filmy związane z Holokaustem. W muzeum Kamp Westerbork, oprócz Pomnika Guzika i fragmentów filmów, prezentuje przedmioty z prywatnej kolekcji swojej rodziny, na których opowiada historię swojego dziadka i ciotki.

 

Każdy, kto chce wesprzeć Pomnik Guzika, może przekazać lub wysłać guziki uczniom De Nieuwe Veste w Hardenbergu. Uczniowie zapisują i liczą guziki, zanim zostaną przetworzone w dzieło sztuki. W ramach projektu prowadzą badania w archiwach obozu Westerbork, przeprowadzają wywiady z ocalałymi i najbliższymi krewnymi oraz włączają wyniki do tekstu i grafiki. Program edukacyjno-kreatywny rozpoczął się w Dniu Pamięci o Holokauście wizytą Jeroena Krabbé.

 

Prezentacja muzealna Krabbé jest częścią wystawy i roku tematycznego Pamięć obozu Westerbork . Wystawa opowiada o wielu znaczeniach, jakie nadano historycznemu miejscu w ciągu ostatnich 78 lat i ukazuje je z różnych perspektyw z pomocą zaproszonych kuratorów.

 

 

Copyright © 2017-2023.
Szkoła Podstawowa w Żukowie